Електрична зубна щітка 2024: яка вона? Топ 10 актуальних моделей
Електрощітки давно стали звичним гаджетом для багатьох. Та технології чищення продовжують активно розвиватися, і сучасні моделі відрізняються від тих, які ми використовували якихось 5 років тому. Тепер електрична зубна щітка забезпечує не просто ефективне очищення, а персоналізований підхід до здоровʼя зубів та ясен. Ми можемо контролювати все: час, тиск, кут нахилу, інтенсивність вібрацій. А потім — аналізувати, наскільки добре ми чистимо зуби, у застосунку в себе на смартфоні. І це тільки частина можливостей сучасної електрощітки.
У нашій статті ми зібрали топ-10 найактуальніших моделей, які варто розглянути у 2024 Ви дізнаєтесь, як вони працюють, які функції виконують та які мають особливості. Почнімо!
Як працює електрична зубна щітка?
Існує три типи електричних зубних щіток залежно від того, як вони працюють. Чим же вони відрізняються? Частотою вібрацій та тим, як рухаються щетинки.
Коливально-обертальні електрощітки
Коливально-обертальні електрощітка за формою вони відрізняються від на традиційних ручних. Замість звичної довгастої голівки в них невелика кругла насадка, яка обертається або коливається, щоб очистити зуби та видалити зубний наліт. Така техніка чищення ефективніша за ручне, але не така ефективна, як наступна.
Звукові та ультразвукові зубні щітки
Якщо ручна та обертальна щітки потребують механічних рухів для очищення зубів, то звукові та ультразвукові моделі використовують для цього вібрації. Їх генерує компактний і потужний двигун всередині щітки, і через металевий стрижень у ручці передає на насадку.
Ці звукові вібрації змішують зубну пасту з водою, створюючи крихітні бульбашки. А бульбашки розмʼякшують зубний наліт, причому не тільки на поверхні емалі, а й мі зубами та вздовж лінії ясен. Така технологія виключає агресивний вплив на зуби. Процес чищення надзвичайно мʼякий, але водночас ефективний.
Вони найбільш популярні у користувачів, і повністю відрізняються від попередньої категорії, оскільки рухаються з дуже високою швидкістю, генеруючи високочастотні вібрації та звукові хвилі. Яка частота цих вібрацій? Інформація дуже відрізняється залежно від виробника. За одними даними, їх типова частота становить від 200 до 400 Гц, що еквівалентно 24 000–48 000 рухів на хвилину. За іншими — взагалі до 260 Гц. Ми не беремося називати точні цифри. Та хай там як, а звукові зубні щітки значно ефективніші, ніж традиційні та коливально-обертові.
Ультразвукові зубні щітки працюють за тим самим принципом. Тільки для чищення вони генерують хвилі, частота яких ще вище, ніж у звукових. Відповідно, інтенсивність вібрацій теж відрізняється. Ці вібрації допомагають розірвати ланцюжки бактерій у зубному нальоті, помʼякшити наліт та легко його видалити без зайвого тертя. Оскільки точних даних так само немає, вважатимемо розділення на звукові та ультразвукові щітки умовним та розглядатимемо їх як одну категорію.
Чи електрична зубна щітка краще ніж звичайна?
Звичайна зубна щітка: переваги та недоліки
Мануальна зубна щітка складається з пластикової або деревʼяної ручки, на яку нанизані нитки нейлонових (або натуральних) щетинок. Які в неї переваги:
Ручна зубна щітка не потребує батарейок та підзарядки.
Вона практична для подорожей, офісу, легка і зручна для перенесення.
Дешевша за електричну.
А от недоліків у звичайної щітки значно більше:
Ручна зубна щітка не може охопити всі сторони зубів і дістатися до важкодоступних ділянок.
Не підходить для людей з обмеженою рухливістю верхньої частини тіла (через хворобу, інвалідність тощо). Якщо людина відновлюється, наприклад, після перелому руки або після інсульту, чищення нею потребує значних зусиль.
Не забезпечує настільки ретельного чищення, як електрична.
Високий ризик пошкодити емаль та ясна. Під час чищення людина може тиснути надто сильно і не відчувати цього. Чим це небезпечно? Поступово це може призвести до стертя емалі, підвищення чутливості та запалення ясен.
Якщо у щітки натуральна щетина (так, такі досі можна знайти у продажу), у ній накопичується багато бактерій, адже така щетина пуста всередині.
Електрична зубна щітка: за і проти
І стоматологи, і самі користувачі зазначають наступні переваги електрощіток:
Ефективне видалення зубного нальоту. Електрощітки відмінно справляються з ефективним видаленням зубного нальоту і зубних відкладень. Зубний наліт — це шар бактерій, який постійно накопичується на поверхні зубів від їжі та рідин. Він неабияк сприяє розвитку карієсу та запалення ясен. Високочастотні рухи електрощіток забезпечують ретельніше видалення нальоту порівняно з ручними зубними щітками.
Очищають ділянки, до яких важко дістатися звичайною зубною щіткою.
Дозволяють контролювати процес чищення — час, тиск, кут нахилу щітки.
Вони дбайливо очищують та масажують ясна. Передові технології в електричних зубних щітках часто включають датчики тиску, які попереджають користувачів про надмірне натискання. Ця функція запобігає надмірному чищенню зубів і знижує ризик виникнення гінгівіту та чутливості.
Різноманіття режимів. Навіть недорога електрична зубна щітка, як правило, забезпечує кілька режимів чищення, наприклад, для чутливих зубів, відбілювання та догляду за яснами.
Якими б ефективними не були ці гаджети, без недоліків тут теж не обійтись:
Залежність від електрики. Електрощітки працюють від акумулятора, тож треба слідкувати за рівнем заряду. З іншого боку, сучасні батареї так довго тримають заряд, що їх можна брати навіть у довгу подорож. На крайній випадок, ви завжди можете використати свою звукову щітку як звичайну.
Треба звикнути. Перехід від мануальної до електрощітки може зайняти деякий час. Користувачам може знадобитися час, щоб звикнути до вібрації та знайти техніку, яка зробить використання більш комфортним. Люди похилого віку та діти можуть звикати трохи довше.
Вища вартість порівняно зі звичайними щітками.
Як бачимо, попри наявність деяких мінусів, електрощітки перемагають ручні за зручністю та ефективністю. Також звукові та ультразвукові моделі перемагають обертальні. А тепер подивимось, які можливості варто шукати у сучасній щітці.
Які характеристики та функції має мати сучасна електрична зубна щітка?
Регулювання інтенсивності та режими роботи
Як ми зʼясували у попередньому розділі, чим більше рухів здійснює електрична зубна щітка, тим ефективніше вона буде видаляти зубний наліт і бактерії. Якщо ви хочете обертальну електричну зубну щітку, купуйте модель зі швидкістю від 1300 до 8000 рухів на хвилину. Тим часом звукові та ультразвукові зубні щітки повинні мати швидкість від 24 000 ударів на хвилину і вище.
Що стосується режимів чищення, то у сучасних моделях пропонується як мінімум 2-3 режими чищення. А у топових версіях від 5 до 30 режимів і більше. Це дозволяє налаштувати щітку індивідуально під ваш стан зубів та ясен.
Таймер
Актуальні електрощітки оснащені вбудованими таймерами, які заохочують користувачів чистити зуби протягом двох хвилин. Саме такий час рекомендують витримувати стоматологи: по 30 секунд на кожну зону — верхню ліву, верхню праву, нижню ліву та нижню праву сторони. Після кожних 30 секунд гаджет вібрує або дає звуковий сигнал. А після двох хвилин щітка повідомляє, що основне завдання виконано.
Додаткові датчики
Іноді ми не помічаємо, як саме чистимо зуби: можемо тримати щітку під неправильним кутом або занадто натискати на неї. В результаті і зуби чистяться недостатньо добре, і емаль пошкоджується. Сучасні розумні щітки це зчитують і попереджають про небезпеку вібрацією або голосовою підказкою. Для цього у щітці мають бути встановлені датчики тиску та гіроскоп. Дані з них пристрій передаватиме на екран вашого смартфона або самої щітки, тож ви будете бачити, що саме пішло не так.
Відстеження зон очищення
Найрозумніші щітки не тільки контролюють час, тиск та кут нахилу. Вони ще й показують зони чищення у вигляді спрощеної картинки. Вона може відображатися на екрані щітки, у застосунку або і там, і там. Ви одразу бачите, які ділянки вже почищені, а які потребують додаткової уваги. Залежно від моделі, щітка може показувати 4-8 зон, але це вже прерогатива топових моделей.
Тиха робота
Шукайте щітку, яка працює на магнітно-левітаційному двигуні. Річ у тому, що технологія Maglev забезпечує тиху роботу чищення навіть на максимальній інтенсивності вібрацій. Вона використовує магнітне поле, яке утворюється завдяки зміні позитивних і негативних полюсів джерела змінного струму.
Довговічний акумулятор і зручна зарядка
Сучасна електрична зубна щітка орієнтована на екологічність, і цьому сприяє довговічний акумулятор. Більшість моделей орієнтовані на 30-40 днів використання, втім можна знайти й такі, які витримують до 180 днів, як-от Oclean Flow Sonic, наприклад.
Заслуговує на увагу і те, як заряджати електрощітку. Зазвичай це контактна зарядка через USB або безконтактна (індукційна). При безконтактному способі ви ставите щітку на зарядну базу або кладете її в спеціальний футляр, як у моделей Oclean X Ultra і до Oclean X Pro Digital. В той час як для USB-моделі вам потрібен USB-порт і кабель для зарядки.
Тож варто продумати заздалегідь, яка автономність та який варіант зарядки комфортний для вас. Якщо ви орієнтовані на подорожі, краще вибрати потужний акумулятор та футляр для перевезення. Якщо зберігатимете гаджет вдома, можна заощадити та обійтися меншою батареєю та простішою зарядкою.
Змінні насадки
Вибираючи насадки для зубної щітки, слід врахувати чотири моменти. По-перше, сумісність насадки з гаджетом. По-друге, її призначення — для відбілювання, для дбайливого догляду, для відбілювання. По-третє, важлива жорсткість щетинок — ультрамʼяка, мʼяка, середньої жорсткості чи жорстка. І четверте, матеріал щетинок має бути безпечним і сертифікованим. Продумавши ці особливості, ви зможете підібрати саме ту насадку, яка відповідає вашим потребам.
Зручне управління
Звісно, зручність управління — це дуже індивідуально. Комусь достатньо однієї кнопки на корпусі, пари режимів та звукового сигналу таймера. А комусь подобається налаштовувати гаджет через смартфон, передивлятися статистику чищень у застосунку та отримувати сповіщення на екран щітки. Хороша новина в тому, що на ринку є багато хороших моделей як з простим керуванням, так і з розширеними можливостями, як-от екран, додаток, індикація та голосові підказки.
Застосунок: підключення через Bluetooth або Wi-Fi
Топові електричні зубні щітки використовують для моніторингу чищення зубів бездротові технології. Більшість моделей підключаються до смартфона через Bluetooth. Завдяки вбудованим датчикам вони визначають своє положення в ротовій порожнині та через застосунок надають рекомендації в режимі реального часу. Також застосунок попереджає, якщо ви чистите зуби занадто інтенсивно або приділяєте недостатньо часу певним зонам.
Деякі преміуммоделі, такі як Oclean X Ultra, підтримують підключення через Wi-Fi. Це дає точніший звʼязок і дозволяє оновлювати прошивку безпосередньо на самій щітці, без використання смартфона. Якщо ви цінуєте сучасні технології, така щітка може стати ідеальним вибором для вас.
Надійний бренд та гарантійне обслуговування
Коли ми говоримо про надійного виробника, мова насправді не стільки про відому назву, скільки про гарантії якості. Тож плануючи купити електрощітку, звертайте увагу не на популярне імʼя, а на строк гарантійного обслуговування, наявність офіційного сервісного центру та можливість докупити оригінальні аксесуари до щітки.
Рейтинг електрощіток 2024: топ 10 найкращих моделей
Проаналізувавши відгуки користувачів WO.UA, ми склали список найпопулярніших моделей зубних щіток. Усі вони по-своєму добре зарекомендували себе у щоденному догляді. Тож подивимось, що вони вміють.
Найпопулярніша обертово-коливальна щітка: Braun Oral-B iO Series 9
Хоча ця технологія і відступає від звукової за ефективністю, в обертових щіток є й свої прихильники. Braun Oral-B iO Series 9 зарекомендувала себе як найкраща модель цього типу. Вона представлена у різних версіях, ми є розглянемо одну з останніх:
Звичайний двигун.
Інтенсивність вібрацій — 80 000 коливальних рухів на хвилину, 40 000 обертових рухів.
7 режимів роботи.
Таймер.
Датчик надмірного тиску з LED-індикатором.
Моніторинг пропущених зон.
Підключення до застосунку через Bluethooth.
Кольоровий LED-екран.
Автономність — до 15 днів.
Зарядний футляр із USB.
3 змінних насадки у комплекті.
Рівень шуму — близько 64 дБ.
Гарантія — 2 роки.
Ціна електрощітки цього типу — від 13 000 до 15 000 грн, залежно від версії*. Якщо вам подобається саме обертальна технологія, це непоганий вибір. Але за цю вартість (та навіть набагато дешевше) можна придбати і сучасніші моделі.
Звукова зубна щітка Oclean X Ultra Set: найкраща загалом
Oclean X Ultra Set відмінно зарекомендувала себе і за характеристиками, і за співвідношенням ціни-якості. Її вартість на знижках складає 3 999 грн. Точніше, це не одна щітка, а цілий набір. Ось його основні характеристики:
Цифровий двигун Maglev, ще тихіший та ще потужніший за звичайний Maglev.
Інтенсивність вібрацій — 84 000 рухів на хвилину.
5 режимів роботи + індивідуальні режими через застосунок.
Таймер для контролю часу.
Датчик тиску та тертя зі світловим індикатором.
Показує 8 зон чищення.
Підключення через застосунок Oclean Care+ або Apple Health через Wi-Fi та Bluethooth.
Звіти про чищення у застосунку.
Кольоровий сенсорний дисплей.
Автономність — до 40 днів.
Стильний зарядний кейс із USB у комплекті.
У комплект входить 3 насадки.
Рівень шуму — менше ніж 43 дБ.
Гарантія — 2 роки.
Вражає, правда? Та це ще не все, Oclean X Ultra отримала унікальну функцію, якої немає більше в жодної щітки. Нею можна виконувати масаж ясен, який покращує кровообіг, допомагає зменшити запалення та запобігти розвитку пародонтозу. Для цього виробник переосмислив технологію кісткової провідності, яку зазвичай використовують в акустиці. Тож під час масажу ви відчуватимете приємний, спокійний звук, який сприяє релаксації.
Набір представлений у чорно-сірій та зелено-рожевій версіях. Також ви можете купити електричну зубну щітку окремо, просто з однією насадкою та зарядкою: за 2 999 грн.
Oclean X Pro Digital Set: топова, але доступна електрощітка
Oclean X Pro Digital Set — ще один набір від Оклін. Доступний у золотистому та сріблястому відтінках, цей сет коштує 2 899 грн. І ось, що ми отримуємо за цю вартість:
Цифровий двигун Maglev.
Інтенсивність вібрацій — 84 000 рухів на хвилину.
2 режими роботи + додатковий режим через застосунок.
Таймер для контролю часу чищення.
Датчик тиску та тертя зі світловим індикатором.
8 зон чищення.
Підключення до застосунку через Bluethooth. Також працює і з Apple Health.
Кольоровий сенсорний екран.
Автономність — до 30 днів.
Заряджання через зарядний кейс із USB.
4 насадки у комплекті.
Рівень шуму — менше 60 дБ.
Гарантія — 2 роки.
Як і попередня модель, Oclean X Pro Digital продається і без кейса, тільки з зарядкою та 2 насадками: за 2 499 грн.
Philips Sonicare DiamondClean Prestige 9900: стильна щітка з кейсом
Philips Sonicare DiamondClean Prestige 9900 — популярна модель відомого виробника. Щоправда, через це звукова електрична зубна щітка коштує 14 999 грн. Її особливість — технологія SenseIQ: штучний інтелект аналізує, як ви чистите зуби, і підказує, що зробити для належного догляду. А ось її основні характеристики:
Двигун Maglev.
Інтенсивність вібрацій — 62 000 рухів на хвилину.
5 режимів роботи та 3 рівні інтенсивності.
Таймер для контролю часу чищення.
Датчик тиску та тертя зі світловим індикатором.
Простий моніторинг пропущених зон.
Підключення до застосунку Sonicare з підтримкою штучного інтелекту через Bluethooth.
Без екрана.
Автономність — до 15 днів.
Заряджання через зарядний кейс із USB.
У комплект входить універсальна насадка A3 Premium All-in-One.
Рівень шуму — близько 53 дБ.
Гарантія — 2 роки.
Щодо дизайну, то щітка представлена у двох кольорах, чорному та відтінку шампанського.
Найкращі недорогі електрощітки: топ 3
Oclean Flow Sonic за 999 грн — це не тільки бюджетна, а ще й неабияк автономна щітка. Вона витримує до 180 днів автономної роботи. Так, у неї немає екрана, зате є таймер та відстеження 4 зон чищення. Потужний мотор забезпечує до 76 000 рухів/хв, і працює гаджет у 5 режимах. До того ж у щітки цікавий дизайн корпуса з градієнтом, у відтінках синього та білого.
Наступний бюджетний вибір — Oclean Air 2: вона коштує лише 799 грн. Проста і стильна електрична зубна щітка доступна у білому, зеленому, рожевому та фіолетовому відтінках. В неї теж 2 режими та 4-зонний таймер.
І остання модель — дешева електрощітка Jimmy T6 Electric Toothbrush with Face Clean. Попри вартість у 699 грн ця модель видає 32 400 коливань на хвилину та теж витримує до 180 днів на одному заряді батареї. До того ж у комплект, окрім звичайної насадки, входить ще й насадка для масажу обличчя під час умивання.
Найкраща електрична щітка для дітей: трійка лідерів від різних виробників
Дитяча електрощітка легша та простіша в управлінні за дорослу. І звісно, вона відрізняється за дизайном. Ці щітки рекомендується використовувати з 6 років і десь до 12, а потім переходити на дорослу версію. Та на що ж здатні найпопулярніші моделі для дітей?
Oclean Kids за 1 399 грн отримала такі характеристики:
Дві версії корпусу — блакитна та рожева.
Інтенсивність вібрацій до 80 рухів на хвилину.
2 режими роботи — вечірній та ранковий.
2-хвилинний таймер з підказками про зміну зони через кожні 30 секунд.
Автономність до 30 днів.
Тиха робота до 37 дБ завдяки безщітковому мотору.
2 насадки у комплекті.
2 роки гарантії.
А ось що вміє дорожча дитяча електрощітка Philips Kids HX6352 за 2 299 грн.
13 000 рухів на хвилину.
2 режими роботи — вечірній та ранковий.
2-хвилинний таймер та нагадування про зміну зони через 30 секунд.
Автономність до 10 днів.
Рівень шуму до 64 дБ попри безщітковий мотор.
1 насадка у комплекті.
2 роки гарантії.
Oral B Junior Smart, яка коштує близько 2 300 грн має схожі можливості:
62 000 рухів на хвилину.
1 режим роботи.
2-хвилинний таймер та нагадування про зміну зони через 30 секунд.
Автономність до 10 днів.
Рівень шуму до 64 дБ попри безщітковий мотор.
1 насадка.
2 роки гарантії.
Ми розглянули топ 10 електрощіток, які відрізняються найсучаснішими функціями. А також — мають найбільший попит у користувачів. А які ж щітки рекомендують вибирати стоматологи?
Які електрощітки рекомендують стоматологи?
Основні рекомендації стоматологів та зводяться до наступного:
Вибирайте щітку відповідно до стану ваших зубів та ясен. Якщо ясна чутливі, схильні до запалень, вам потрібні насадки з мʼякими щетинками та делікатний режим чищення у налаштуваннях.
Якщо ви носите брекети, вініри, імпланти чи інші стоматологічні конструкції, теж варто звернути на делікатний режим чищення. Те саме стосується великої кількості пломб — чищення має бути обережним. У цих випадках також рекомендується використовувати іригатори для ротової порожнини, вони допоможуть очистити важкодоступні ділянки максимально дбайливо.
Якщо у вас обмежена рухливість рук (захворювання суглобів, травми тощо), вам може підійти як обертова електрощітка, так і звукова — все залежить від вашого контролю.
Висновки
Електрична зубна щітка допомагає підтримувати зуби та ясна у чистоті. Вона краще за звичайну видаляє зубний наліт та дбайливіше ставиться до ясен. Окрім цього сучасні щітки допомагають оптимізувати чищення під вас: поступово відбілити зуби, виконувати масаж ясен, знизити чутливість тощо. Для цього вони оснащуються потужними моторами, датчиками тиску та гіроскопами, насадками різних типів та додатковими функціями.
У нашому топ 10 ми порівняли, які всі ці інноваційні технології реалізовані у моделях різних брендів. Тож легкого вам вибору та приємного догляду за усмішкою.
*Усі ціни вказані зі знижками та діють на момент публікації статті